Deniz ve Liman İşletmeciliği

Bu bölümün amacı, öğrencilerine, en önemli uluslararası ekonomik faaliyetler arasında yer alan deniz ulaştırma ve taşımacılığı hususunda temel işletmecilik ve yönetim bilgilerini kazandırmak; liman, gemi işletme firmaları, konteyner işlemleri gibi denizcilik sektörünün ulusal ve uluslararsı işletmelerinde, sürekli gelişen ve değişen koşullarda, vasıflarıyla sektörde rekabet edebilecek kalifiye ara-elemanlar yetiştirmektir.

Bu bölüme kayıt yaptırabilmek için; üniversite sınavında öngörülen eşit-ağırlıklı puanı elde etmek gerekmektedir. Ayrıca yabancı ülkelerden bölüme kayıt yaptıracak öğrencilerde aranan koşullar farklılık gösterebilmektedir.

Bu programdan mezun olabilmek için 10 saatlik uygulamalı eğitim ve 93 saatlik teorik eğitim ile toplamda 103 saat ve 94 kredilik 35 dersten, 4 üzerinden ortalama 2 alınması gerekmektedir. Öğrencilerin teorik ve uygulamalı eğitimleri, çağdaş ve en iyi olanaklarla donatılmış ortamlarada sağlanmaktadır.

2 senelik bu programdan mezun olan öğrenciler denizcilik sektöründe acente, gemi brokeri, gemi operasyon görevlisi olarak çalışabildikleri gibi, marina, liman ve gümrükte ara eleman olarak da iş bulma imkanına sahiptirler.